Alright the Captain – Conversational Skills for the Socially Anxious

Plnou parou vpřed
2013
vlastní náklad
16:32 (5 skladeb)
math post-hardcore
http://alrightthecaptain.bandcamp.com

Již delší dobu si kladu otázku, co bude po tolik skloňované „posthudbě“. Víme, na co navazují a odkazují postrock, posthardcore nebo postmetal. Ale jak bude vypadat kytarová hudba po těchto žánrech? A budeme ji označovat „post-post-rock“? Na tyto a obdobné otázky se někteří snaží odpovídat svou hudbou. Tak jako Alright the Captain.

Debut této anglické skupiny z Derby se nesl v intencích post žánrů a experimentování s nimi. Nové EP „Conversational Skills for the Socially Anxious“ se je snaží překročit, místy penetrovat a jindy pro jistotu úplně zničit. Nebudu lhát, EP není dokonalé a místy zůstává věrno debutu, zvláště pak v songu „Snake Tits“, který je plný technických vyhrávek, středního tempa a experimentování s nástroji.

Na druhou stranu, zbylé čtyři skladby se snaží od debutu odpoutat, byť je s ním spojuje styl hraní (charakteristický Toddův hammering na basu) anebo použití efektů. Velmi se však posunula produkce. „SNIB“ byl zvukově přijatelný, EP má podle mého názoru trochu problém s dynamikou, ovšem daleko lépe zachycuje energii živých vystoupení kapely. Také finální mastering je jiný a hudbě to přineslo větší pocit agrese či dojmu DIY, aniž by ale šlo na koleni zbastlenou nahrávku.

„Alright the Captain hrají ve třech, ale znějí jako několikanásobně početnější ansámbly.“

Co se týče nápadů, Alright the Captain konečně naplno odkryli karty. „Conversational Skills for the Socially Anxious“ je melodičtější než jeho předchůdce, skoro až písňový s jasnou pointou a gradací skladeb, jen chybí vokál (což ale rozhodně není na škodu). Zároveň je daleko experimentálnější a vynalézavější v používání nástrojů a efektů.

Alright the Captain hrají ve třech – kytara, basa, bicí –, ale pomocí důmyslného využití smyčkování a dalších hraček znějí jako několikanásobně početnější ansámbly. A kolikrát by člověk ani neřekl, že tóny, které právě slyší, jsou produkovány tím nástrojem, jímž ve skutečnosti produkovány jsou. Naštěstí se však povedlo toto hračičkářství udržet na příjemné úrovni, aby se nestalo samoúčelnou exhibicí. Ruku v ruce s ním jde i vynalézavost a schopnost spojovat různé žánry. Především mám na mysli soudobou elektronikou inspirované pasáže („Lynn Campion“).

Výsledkem je velmi barevná koláž s přehršlí nápadů. Až překvapivě pestrá na to, že má EP stopáž jen necelých sedmnáct minut. Nezbývá než se těšit na plnohodnotné album a doufat, že se povede kompaktní tvar EP převést i na déle trvající nahrávku. „Conversational Skills for the Socially Anxious“ totiž probouzí velká očekávání.