Žižkovská noc chystá kulturní okupaci své čtvrti

Soupiska letošního ročníku již tradičního multižánrového festivalu přesáhne ve své osmé edici pětistovku interpretů a vystupujících, kteří se během tří večerů od 22. do 24. března představí na více než šesti desítkách různorodých scén.

Od jejího zrodu v roce 2011, kdy se jednalo o jednodenní akci o pěti scénách a třicítce vystupujících, se Žižkovská noc přerodila dle mnohých měřítek v nejvýznamnější, nejpestřejší a nejrozsáhlejší hudebně-kulturní městský festival u nás, o čemž v rovině prostých čísel hovoří především mnohonásobné nabobtnání počtu pozvaných interpretů i zapojených lokací. Aby jednomu z těch všech cifer nešla hlava kolem, nabízíme osobními zkušenostmi podložený výběr několika prověřených interpretů, u nichž bez váhání ručíme za komplexní zážitek.

Cenou Apollo čerstvě ocenění Kalle patří mezi nej(ne)skloňovanější jména tuzemské alternativy. David s Veronikou jsou si partnery hudebními i životními, což se v jejich tvorbě odráží především v nezpochybnitelné autenticitě provázející citovou i emoční hloubku skladeb. Zmíněné ocenění získali za svou druhou desku Saffron Hills z loňského listopadu, jejíž intimitou rozněžní Palác Akropolis.

Jen o měsíc později vydal své rovněž druhé album Yellow Mellow kritikou adorovaný elektronický producent a syntezátorový artista HRTL, který se do širšího povědomí posluchačské obce dostal debutem Dataloss vydaném na jeho labelu Bűkko Tapes. Vinylová verze nepřekvapivě kladně přijaté novinky se již brzy přiřítí do našich poštovních schránek. HRTL vystoupí v Cross Clubu, o jehož čtvrteční program se starají odborníci z magazínu Full Moon. Součástí zmíněného programu bude také roztomile vtipný a poťouchle pseudoseriózní Ventolin. Tento elektroalternativec před šesti měsíci uspokojil stále se rozrůstající množinu tancechtivých intoušů svým oranžovým LP Vitajte.

V bohatém a neustále se rozrůstajícím katalogu sympatického (nejen) kazetového labelu Stoned to Death Records najdeme parádní splitko kapel Pacino a Rutka Laskier. Prvně jmenovaní získali za svůj následný debut Půl litru země cenu Vinyla a v rámci páteční ŽN se představí na Full Moonem taktéž kurátorované scéně v Bike Jesus. Rutka Laskier, které můžeme téhož večera podpořit na nabité emo/hardcore scéně v klubu Theremin, pak svou dlouhohrající prvotinu Protiklady plánují pokřtít 26. dubna v Brně.

Na stejné akci svou první velkou nahrávku prozaicky nazvanou Sekyra prohnaná kolenem představí i spříznění Nikander. Jejich patřičně hutný sludge/stoner rozbahní unikátní prostory Žižkostela během sobotního programu. Kolem chystané desky se bude točit též páteční Půlnoční rituál v Atriu na Žižkově, kde bude ve své živé premiéře odhaleno jedno z nejočekávanějších alb domácí HC scény - Tady bůh není od libereckých Drom. Ve spolupráci GNWP, Your Mother Records a Naše desky vyjde 1. května.

Závěrečný den festivalu nabídne v restauraci Vinohradského pivovaru unikátní a nadžánrové propojení Kittchen & Aid Kid. Kittchen poměrně nedávno potěšil své fanoušky coverovou kompilačkou Akt, na které se podílel společně s Marií Kieslowskou a Terezou Kovalovou právě i Aid Kid osobitou verzí písně Sestra v živém podání.

Z úplně odlišných vod elektronické hudby pak pochází drone ambientní tvorba Lišaje, za připomenutí stojí jeho tři roky staré EP Szara z katalogu uznávaného vydavatelství Genot Centre. Lišajův set bude součástí audiovizuálních orgií v již zmíněném barokním kostelíku Atrium.

Časové harmonogramy jednotlivých scén se v současné době dopilovávají, s dostatečným předstihem budou zveřejněny na patřičných oficiálních kanálech. Veškeré nezbytné informace i aktuální novinky hledejte na webu a facebooku. Jednodenní vstupenka přijde na 250 korun, vstup na celý festival pak 500 korun. Lístky lze zakoupit po celou dobu konání akce ve všech zúčastněných klubech i divadlech. Speciální limitovanou edici obsahující vedle textilní pásky i festivalové tričko je možno pořídit v předprodeji.