V Pardubicích se popáté otevře LABoratory, střetnutí nad hudbou i filmy

„Interaktivní přehlídka audiovizuálního umění“ proběhne znovu v unikátních prostorách Winternitzových automatických mlýnů od architekta Josefa Gočára a pro letošek si zvolila dominantní motiv „Umění na periferii“.

Z nabitých tří dnů plných koncertů, výstav, workshopů, projekcí a všemožných instalací vybíráme následující – a začínáme hudbou.

První koncertní večer bude patřit brněnským Fat Old Donald, budějovickému Sýčku (hypnóza!) a taky triu Lightning Glove, jehož aktuální album Irrelevant Dreams náleží k tomu nejpodstatnějšímu, co se v nedávné době urodilo. Večer pak uzavře polský sólový projekt Wrong Dials a do noci nás uvede DJ set Náruče Aster.

Sobotní hudební program bude náležet modulárům Jano Doe, „hudebnímu projektu pro trvalou udržitelnost VHS technologie S.M.R.K.“ a také Crys – další akvizici rychle rostoucího labelu Nona Records, který bude v letošním programu vůbec hodně vidět. A na závěr „tanečně našláplé tracky“ projektu Julia. V prostorách galerie DUB 2.0 se pak představí Fokumé (anebo pohyby „na poli noisu, volné improvizace, industrialu a snad i pravidelného pulzu krautrockového rytmu“) a kmenoví hráči kolektivu KLaNGundKRaCH, tedy Ruinu.

Z workshopů vystupuje například fotografický kurz „zaměřený na portréty, obsahující možnost otestovat si kompletní vybavení fotoateliéru“ a také testování aktuálních možností tisku fotografií. Mezi kurátory programu letos náleží i pořadatelé olomouckého PAFu, kteří si nachystali výběr českých filmových experimentů, jež spojuje téma propagandy (mezi nimi Návrat do Adriaportu, viz níže). V plánu jsou i projekce dvou filmových experimentů Morava, krásná zem.

A tímto to zdaleka nekončí, hodně slibuje například panelová diskuze s pořadateli malých festivalů (se zástupci Chee Chaaku, Ostinata nebo polského festivalu DYM) či procházka prostory Automatických mlýnů, jejímž průvodcem bude hudebník Ian Mikyska, který slibuje představit už tak unikátní prostor „v jiném světle“. Výběr ze své tvorby představí též Dominik Gajarský (kterého vedle jeho výtvarných projektů můžete znát i z kapel Johnny the Horse a Palermo).

LABoratory 2018 proběhne 4. – 6. května v Pardubicích. Symbolické vstupné začíná na padesáti korunách za festivalový den. Detaily hledejte na webu.