Sedmý ročník cen Vinyla zná vítěze – dostalo se na kreativní ozvěny devadesátek i ryze současný zvuk

Něco přes dvacet aktivních hudebních novinářů rozhodlo, že Deskou roku je Půl litru země od Pacino, Počinem roku jsou aktivity labelu Genot Centre a Objevem jeho akvizice Enchanted Lands.

Ceny Vinyla se každoročně snaží být radarem toho nejlepšího, ale i méně zjevného na zdejší hudební scéně. Na slavnostním večeru v pražském Lucerna Music Baru nakonec ceny získali hudebníci a promotéři, kteří tuto charakteristiku splňují.

Albem roku je podle poroty Půl litru země od Pacino (foto). „Hudební cenu Pacino nepotřebují a něco jako úspěch ve slovníku nemají,“ říká Miloš Hroch z Rady cen a Radia Wave. „Ale je to dobrý signál pro všechny ostatní, kdo Pacino neznají. Jestli si máte nějakou domácí kytarovou desku z loňska pustit, je to Půl litru země.“ Takže do toho.

Objevem roku se stala Enchanted Lands, producentka, jejíž debut Feed Goals byl zároveň nominován mezi nejlepšími alby. Ve své hudbě „využívá mnoho různých technik, druhů zvuků i hlas, při každém poslechu najdete nějaký nový tvar, jako by už sama ožila a stala se určitým ekosystémem,“ říká o okouzlující a vrstevnaté nahrávce Mary C.

S Enchanted Lands je úzce spjato i vítězství Genot Centre v kategorii Počin roku. Právě tento label totiž Feed Goals vydal – a spolu s ním další nahrávky, jejichž dopad přesahuje zdejší scénu a posluchačstvo. Kromě vydavatelských aktivit je Genot Centre i promotérským kolektivem, který stojí mimo jiné za koncerty cyklu Silent Night.

Další informace hledejte na webu cen Vinyla.

fotografie: Matěj Krč (Full Moon Zine)