Pražský koncert temných Mohammad doprovodí Lišaj

Řecká kapela, která je spjata s labelem Antifrost (dále Rashad Becker, Yves Tumor anebo Lee Gamble), koncertuje sporadicky, její pražský koncert tak představuje jedinečnou možnost konfrontovat se s jejich záhadným zvukem, který je s to komunikovat s emocemi posluchače bez oklik a berliček.

Časopis The Wire píše o „liturgických chorálech“, portál Tiny Mix Tapes zase přirovnává zážitek z jejich hudby k „inhalaci anestetika, která by neměla nikdy přestat“. Vdechovat duchovno a monolitický zvuk Mohammad, který bývá popisován také jako „komorní doom“, budete moci již 20. září.

Paralely míří k Eleh či temné tváři Jóhanna Jóhannssona, na mysl ale přichází hlavně vábivě znepokojivé obrazy tunelu, z něhož není cesty zpět. Naštěstí. Od koncertu si lze slibovat silný zvukový prožitek, který nebude mířit na estetiku vjemu, ale na přímý vliv zvuku na vaše emoce. Jako když vás v noci, ve tmě, na cizím místě ruší bušení vašeho vlastního srdce.

Večer zahájí tuzemský projekt Lišaj, který se pohybuje na hraně hutného ambientu, terénních nahrávek, šeptaného deklamujícího vokálu, přičemž ale koketuje i s triphopovými beaty a umí přepadnout až do narkoticky tanečních poloh. Spolehnout se nelze na nic – a je to tak dobře.

Mohammad a Lišaj v pražské kavárně Potrvá vystoupí ve středu 20. září, vstupenky jsou již v předprodeji – do konce srpna za cenu 200 korun, ta poté naroste na 250 a na místě budou lístky k dostání za 290. Pořádá Jednota ve složení ][ , Cáry mlhy, Letmo, Heartnoize a Naše koncerty.

23. září budou Mohammad k vidění také v brněnském prostoru Praha/Fórum pro architekturu a média.