Nominacím Vinyly 2017 vévodí aktivity Genot Centre, Desku roku možná nahráli i Kalle a Pacino

I letos ocení pětadvacetihlavá porota Desku, Objev a Počin roku. Vizuál výročního vinylu vytvoří Matyáš Chochola, loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Nominace hned ve dvou kategoriích (Deska a Objev) se za svůj debut Feed Goals dočkala Bára Polcerová, která vystupuje jako Enchanted Lands. Její kazeta, kterou vydal label Genot Centre, skýtá křehký a nesmírně pestrý hudební svět, ve kterém se nenásilně prostupují všemožné zvukové plochy. V minulosti se podobný „nominační double“ povedl jen Kalle a právě na jejich debut Live from the Room navazuje i letos nominované album Saffron Hills, deska mimořádně křehká i suverénní. Deskou roku se pak může stát též novinka Pacino, jehož „sevřená kolekce Půl litru země se nestydí za chytlavé melodie, kapela je ale pořád oběma nohama v hardcorových klubech“. Čtvrtým nominovaným albem je Sbohem & šáteček od Wild Tides.

O titul Objev se vedle Enchanted Lands pomyslně utkají ještě Lavra, dvojčlenný pražský projekt ve složení Barbora Zelníčková (Ticho de Beige, Miss Rosolem) a Tomáš Vondra (Orient, Tomáš Palucha), a též svěží psychedelii vzývající kvarteto Sýček.

Počinem roku se může stát charitativní vinylová kompilace Superhrdinky, nové remasterované vydání alba Planeta Haj od skupiny Máma Bubo anebo aktivity Genot Centre, které vedle vydávání desek obnáší i podíl na koncertních nocích Silent Night či projektu Českého muzea hudby mapujícího nejstarší historii domácí elektroakustické hudby.

Ceny Vinyla za rok 2017 budou předány na veřejnosti přístupném koncertu 21. února 2018, kde vedle již ohlášených Midi Lidí zahrají také dvě z nominovaných kapel.

Pro úplnost doplňme, že své nominace ohlásili už i pořadatelé cen Apollo, které každoročně odevzdávají sošku jednomu interpretovi – vedle Kalle či Wild Tides se držitelem mohou stát Cold Cold Nights, Fiordmoss, J.A.R, Role anebo Kapitán Demo.

fotografie Genot Centre: Ľubica Martincová