Na tradici Rock & Popu brzy naváže nový magazín Rock & All

Že někteří redaktoři mají problém vycházet s Pavlem Schusterem, majitelem a vydavatelem magazínu Rock & Pop, to ví asi každý, kdo si v osm let staré knize Vojtěcha Lindaura „Dotknout se snu“ přečetl historii onoho časopisu nazvanou „Příliš mnoho štěstí“. Dlouhotrvající spory a dluhy vůči redaktorům časem překročily únosnou mez a vedou k rozdělení cest.

Zřejmě nejvýznamnější český hudební magazín prošel v minulosti celou řadou větších i menších redakčních proměn. Ta vůbec největší se odehrála na přelomu let 2002 a 2003, kdy redakci opustil tradiční Lindaurův tým a časopis na několik měsíců zabředl do své nejhorší fáze. Nyní se situace do značné míry opakuje.

Letošním květnovým číslem Rock & Pop završil celé čtvrtstoletí od vydání historicky prvního výtisku s Frankem Zappou na titulní straně (na obrázku) a právě tato prastará obálka se také objevila na zadní straně zmíněného výročního vydání. To ještě připravila víceméně klasická redakce, která následně magazín v téměř kompletním složení a včetně externích spolupracovníků opustila a rozhodla se pro přípravu nového publicistického projektu.

Nově vznikající hudební časopis Rock & All má pokračovat v nejlepších tradicích dosavadního měsíčníku a na stáncích se objeví v druhé polovině července. Staronová redakce chce navázat na dílo, které postupně budovala celých 25 let. Šéfredaktorem je Vojtěch Lindaur, jemuž v nejužším týmu sekundují Petr Korál, Ivan Ivanov a Michal Husák. Přispívat má skoro kompletní zasloužilá špička české hudební žurnalistiky, jmenovitě Jiří Černý, Josef Vlček, Petr Dorůžka, Leoš Kofroň, Tomáš S. Polívka, Josef Rauvolf, Roman Lipčík, Roman Jireš, Jaroslav Riedel, Honza Petričko a další. Logo nové tiskoviny vytvořil grafik a typograf František Štorm, známý z kultovních Master's Hammer či čerstvě se rodícího projektu Mortal Cabinet.

Současně žel hodlá pokračovat i stávající magazín, momentálně chystaný kolektivem publicisticky převážně bezejmenných lidí. Coby šéfredaktorka byla instalována Martina Jablanovská, známá v souvislosti s festivalem Votvírák či donedávna vycházejícím, ale svou úrovní spíše podřadným časopiskem Help Music. Právě vydané aktuální číslo Rock & Popu natolik intenzivně navazuje na grafiku a strukturu rubrik vytvořenou někým jiným, že lze v podstatě mluvit o chlubení se cizím peřím.

Pokud nedojde k dalšímu vývoji situace, v brzké době by se na trhu měly vyskytovat dva různé časopisy podobného názvu. Jako právní následník Rock & Popu se tváří magazín disponující tímto zavedeným názvem, nicméně připravovaný zbrusu novou a nezkušenou redakcí, zatímco morálním pokračovatelem tradičního plátku se stane Rock & All, chystaný historicky osvědčeným týmem okolo Vojtěcha Lindaura.