Hrabáčův průvodce Besedou u Bigbítu: tipy pro jubilejní ročník

Pětadvacátý ročník kouzelného festivalu se odehraje v pátek 4. a sobotu 5. srpna 2017. Topolový hájek v Tasově u Veselí nad Moravou bude i letos svědkem úžasných dobrodružství s kapelami všech žánrů a barev; vybíráme ty, které byste neměli minout.

Noir Voir: alkoprog s přesahem

Bruntálské kvarteto, o kterém takzvaně ještě uslyšíme. Noir Voir pochází z kraje, do kterého není radno jezdit, nevlastníte-li sbírku slepeckých holí, i proto je hudba, kterou si tato kapela (prozatím) syslí ve zkušebně, tolik překvapivá. Devítiminutové skladby, zhruba milion zvratů za minutu, spousta kudrlinek, dvoumetrový houslista a excentrický basák, co se nezřídka skutálí na podlahu. Instrumentální orgie. První a zatím poslední studiové nahrávky kapela natočila v roce 2015 pod dohledem Ondřeje Ježka, ty nejlepší kusy však ještě čekají na vydání. Přijďte se přesvědčit v pátek na druhou scénu, Noir Voir začínají hnedle po Priessnitz.

Flash the Readies: Mogwai v malém

Flash the Readies soustavně vydávají tuzemské desky roku (In Beldevere – 2013, Submarine Sky – 2014 anebo Kayos – 2016), uznání se jim ale zatím dostává téměř výhradně v zahraničí. Máte-li rádi nekonečné kytarové plochy a kouřové efekty, Flash the Readies se vám zcela jistě budou pozdávat. Kříženec This Will Destroy You a Mogwai, co pochází z Olomouce – kdo by si to byl pomyslel? Stále první den, stále druhá scéna, chvíli nad ránem, šetřete síly.

India: lokální legendy z jihu

První budějovická superskupina na světě, India, debutovala zkraje letošního roku u labelu Stoned to Death, už proto je dobré ji milovat. To nejlepší z Beneluxu, Nul a Black Tar Jesus na jednom místě, špinavé kytary plus srdíčka. Romantika z jihu Čech, sobota – 15:45.

Jiří Hájíček: zloděj zelených koní

Toto není omyl, nýbrž tip na možná nejzajímavější nehudební výstup celé letošní Besedy. Jiří Hájíček, laureát ceny Magnesia Litera, vám může pít (rybí) krev, těžko však popřete, že „kóta 370,5“ je leitmotiv stejně působivý (a otravný) jako pověstné „es muss sein“. A vůbec, choďte na autorská čtení, v Tasově jich letos bude víc: kromě Hájíčka se představí také básník Ondřej Buddeus nebo Martin Reiner.

Anna von Hausswolff: čirá (metalová) nádhera

Ať žijí drone metal a Mike Oldfield (ty kytary; víte, co myslím)! Anna von Hausswolff je headlinerkou letošní tasovské soupisky právem: všechna alba, která prozatím vydala, zavání nebezpečnou neotřelostí a hudebním vizionářstvím. Hlas Marissy Nadler experimentální tvrdé hudby je mnohdy vyšponovaný a drásavý, její hudba skličující a naléhavá, je ale třeba se těšit i na její jemnější polohu. Smířlivá atmosféra skladby An Oath je přesně to, pro co si na Besedu letos jedu. Uvidíme se v první řadě. Třeba i v tričkách Burzum.

Acute Dose: radostný slacker postpunk

Acute Dose opanují Šapitó v sobotu o půl dvanácté a – jak je známe – jistě budou hýřit mladickým elánem. David Pšenčík a spol. stojí za dvěma pozoruhodnými nahrávkami, z nichž zejména ta druhá zaujala svěží (a radost rozsévající) kombinací slacker popu a postpunkových groovů. Zkuste, uvidíte. A po vystoupení jim nezapomeňte říct, že zní úplně jako Mac DeMarco.

Hrabáčův friendly reminder pro nešťastníky a nešťastnice, co ještě nemají vstupenky: stále jsou k dispozici na této adrese za 650 korun. Uvidíme se v Tasově!