Hailing the soul eclipse: čtyři podoby současného blacku na Chmelnici

Výrazná jména současného neortodoxního black metalu se potkají už za dva týdny v pražském klubu Nová Chmelnice. Na programu jsou antihvězdy Bölzer, Svartidauði, Eggs of Gomorrh a slovenský Malokarpatan.

Bölzer vznikli v roce 2008 ve švýcarském Curychu. Tato malá metalová senzace, jíž tvoří vokalista a kytarista KzR (Okoi Therry Jones) spolu s bubeníkem HzR (Fabian Wyrsch), je jednou z hrstky extrémních kapel, kterým se podařilo zaujmout publikum i mimo žánrovou bublinu: o Bölzer od začátku jejich kariéry nadšeně referují i taková média jako NPR Music nebo Stereogum. Kapela má na kontě celkem tři EP a také dlouhohrající desku Hero, jež vyšla na konci loňského roku u labelu Iron Bonehead. Na severu Cvlt Nation se o albu píše: „Zvuk Hero je stále rozpoznatelně bölzerovský (...), každý, kdo říká, že netřese kšticí nebo že není alespoň přitahován zničujícími i nabíjejícími rytmy skladeb The Archer, Spiritual Athleticism nebo titulního tracku, buď lže, anebo neumí docenit kvalitní a zajímavé riffy, které jsou stejně tak chytlavé, jako tvrdé a ukrutné.“

U kanadského vydavatelství Vault of Dried Bones vyšel albový debut kapele Eggs of Gomorrh, která je s Bölzer spřízněna nejen náklonností k nejtemnějšímu z žánrů, ale také místem svého vzniku. Švýcarští harcovníci jsou z line-upu patrně tou nejkonzervativnější kapelou: jejich Rot Prophet nenabízí nic víc a nic míň než čistokrevný, ryzí a řádně trýznivý black, jehož předobraz můžeme hledat u norských žánrových průkopníků.

Svartidauði patří k největším objevům islandské blackmetalové scény za poslední léta. Před vydáním svého průlomového alba Flesh Cathedral, jež na scéně vzbudilo značné pozdvižení, stihli vypustit tři demosnímky i split s chilskou kapelou Perdition. Aktivně fungují už od roku 2002 a islandská kancelář pro hudební export o nich říká, že „jsou na svém domovském Islandu neblaze proslulí chaotickými a často násilnými živými vystoupeními.“ Pokud toto nebude bolet, tak už nevíme.

Poslední vystupující kapela, Malokarpatan, kombinuje oldschoolový black metal s epickými texty z prostředí slovenského venkova. Žádné stoky, žádné kanály, nýbrž rurální čarodějnictví a trocha humorné národní hrdosti.

Bölzer, Svartidauði, Eggs of Gomorrh a Malokarpatan se na vás těší 27. září, vstupenky na tento slibně vypadající večírek jsou k dispozici za předprodejní cenu 370 korun v pražském Midgard Baru nebo (s příslušnými poplatky) na GoOut.cz. Na místě v den koncertu zaplatíte o padesát korun víc.