Father Murphy se loučí: vzkříšením

Jedinečné italské duo dospělo na konec své umělecké cesty. Poslední desku Rising. A Requiem for Father Murphy vydá 20. dubna label Avant! Records.

„Otec Murphy přijímá svou smrt z výšin kříže. Smrt je stvrzením jeho života,“ říkají osnovatelé toho všeho – Freddie Murphy a Chiara Lee – o albu, které navazuje na předešlou trilogii (Calvary, Croce a Lamentations). Jedinečné duo se formátem zádušní mše loučí se svou hudební inkarnací, která vznikla někdy zkraje milénia.

Vše začalo v kostele, kde oba protagonisté zpívali ve sboru, ale postupně nabíralo vlivy od Joy Division po folklor z asijských zemí. Father Murphy byli v posledních letech nesmírně aktivní i koncertně – turné a pódia sdíleli s Xiu Xiu anebo Carlou Bozulich, coby kurátor si je do festivalového programu vybral třeba Michael Gira (Swans).

Okultním rituálům je nyní konec – „Father Murphy vyřešili výzvu v podobě spojení tradičního formátu zádušní mše a jejich řinčivých okultních zvuků všemožnými nápaditými způsoby,“ píše v profilu finální desky renomovaný hudební novinář Tristan Bath. I na svém finálním albu Father Murphy ohledávají dosud nevyzkoušené hrany a samé okraje toho, co skýtá hudební vyjádření.

Album vyjde 20. dubna – v Evropě (a Asii) u italského postpunkového labelu Avant!, zatímco v USA ho zaštítí filadelfský Ramp Local. O mix a mastering nahrávky se postaral Gregory Saunier z Deerhoof.

Father Murphy se vrátí do Prahy 18. dubna (ve společnosti Jarboe), o finální vzkříšení by ale jít nemělo.

fotografie: Carlotta Del Giudice