Ceny Vinyla znají své nominované

První ročník cen, o nichž tentokrát rozhoduje sedmnáctičlenná porota, ukazuje, že i u nás vzniká osobitá a neprvoplánová hudba.

Z prvního kola hlasování vzešlo pět adeptů na Desku roku a po třech nominovaných v kategoriích Objev a Počin roku. Zatímco v nominovaných albech figurují hned tři desky, které osobitě pracují s odkazem hiphopu, Objevem roku se může stát introvertní ambientní projekt Optical Frameworks anebo zástupce lo-fi písničkářů Kittchen.

Počiny roku míří do vod promotérů – o cenu se ucházejí jak pořadatelé festivalů Colours of Ostrava a Creepy Teepee, tak agentura Bumbum Satori, která vedle nominovaných Čokovoko či Fiordmoss zastupuje i kapelu Midi Lidi.

Obavy, že se budou nominace překrývat s potenciálními laureáty rovněž nově vzniklých cen Apollo, se nenaplnily. Shoda zavládla jen u jmen Floexe a Bonuse, jinak Vinyla nabízí interprety odlišné, což je logickým důsledkem počtu porotců. Zatímco desítky hlasujících v Apollu zákonitě míří k obecnější shodě, menší počet porotců Vinyly umožňuje zviditelnit i méně známá jména.

„Byli bychom rádi, kdyby už samotné nominace byly vnímány jako ocenění: rozdíl mezi jednotlivými nahrávkami a událostmi je spíš v rovině osobních preferencí a mluvit o absolutní kvalitě je hodně zavádějící,“ říká Pavel Uretšlégr za pořadatele ceny Vinyla.

A zatímco dnes večer proběhne předání první ceny Apollo, hlasování o vítězích Vinyly teprve proběhne. Vyhlášení se má konat na začátku března.

Deska roku
Bonus – Náměstí míru (Starcastic Records)
B4 – Didaktik Nation Legendary Rock (Polí5)
Čokovoko – Hudba (Mamka label)
Floex – Zorya (Minority Records)
Hugo Toxxx – Legální drogy / Ilegální kecy (Hypno 808)

Objev roku
Fiordmoss
Optical Frameworks
Kittchen

Počin roku
Promotérské aktivity agentury Bumbum Satori
Festival Colours of Ostrava
Festival Creepy Teepee