Břitvě 2018 dominuje tvrdost na mnoho způsobů

České rockové ceny Břitva, orientované na převážně tvrdší formy metalu či hardcore punku, oznamují výsledky za rok 2018, které určilo hlasování 40 takto zaměřených publicistů z několika magazínů, fanzinů a webzinů. Výsledky vyhlásil publicista Petr Korál v pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat.

To nejzajímavější k jednotlivým kategoriím už bylo řečeno v rámci zveřejnění nominací, proto nyní stačí doplnit pouze několik málo nově vzešlých postřehů.

Přestože v hlavní albové kategorii dominují více či méně metalové soubory, v první trojce se zjevují hned dvě jména ze spíše alternativní či hardcorové sféry. Absolutním vítězem se stává temně emocorové album „Tady bůh není!“ libereckých Drom, jimž stejně jako Master's Hammer a Forgotten Silence náleží také dílčí žánrové prvenství. Totéž platí pro Povodí Ohře, navíc vyhlášené objevem roku, kde těsně porazilo Decultivate, jejichž debut nabízející obalově avizovaných „9 minut? Ale jakejch!“ se dočkal v sekci krátkometrážních nahrávek.

Překvapení se děje v kategorii festivalů, kde po 16 letech podruhé v historii vítězí loni podvacáté konaný trutnovský Obscene Extreme a poráží tak předchozích 15 let trvale vítězný Brutal Assault. Aby toho nebylo málo, jehož pořadatelé přepustili první pozici také v rámci firem, kde po 5 letech podruhé triumfují loni dekádu slavící MetalGate.

Jinde bodují nové verze starších songů Isacaarum, klipově buřičská Insania s hostující Adélou Elbel, třetí a poslední díl Votrubovy Knihy kovu a coby potěšení roku dokumentárně zpovídaný BigBoss, jenž si v přeneseném smyslu zaslouží cenu pro nejlepší video. Naopak nejčernějším momentem loňského roku bylo úmrtí publicisty Vojtěcha Lindaura.

Do Galerie legend, kterou až dosud tvořilo 24 historicky významných seskupení, je nově uvedena nejslavnější poprocková kapela devadesátých let Lucie, hlavně v minulosti vývojově, personálně i repertoárově silně provázaný dvojblok Jasná páka & Hudba Praha a v posledních letech druhý dech chytající brněnská heavymetalová formace Titanic.

Kompletní výsledky všech kategorií budou v brzké době zveřejněny na www.cenybritva.cz.

Album roku:
1. Drom – Tady bůh není!
2. Master's Hammer – Fascinator
3. Povodí Ohře – Povodí Ohře

Album roku – ultrametal: Master's Hammer – Fascinator
Album roku – art & crossover: Forgotten Silence – Kras
Album roku – hardcore punk: Drom – Tady bůh není!
Album roku – alternativa & noise rock: Povodí Ohře – Povodí Ohře

Objev roku: Povodí Ohře
Neřadové album roku: Isacaarum – Retrorgy
Minialbum & split & singl roku: Decultivate – Milovat
Videoklip roku: Insania & Adéla Elbel – Ať kypí žluč (režie Radek Mauer)
Kniha roku: Václav Votruba – Kniha kovu – část 3

Festival roku: 1. Obscene Extreme (Trutnov), 2. Brutal Assault (Jaroměř), 3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)
Médium roku: 1. Pařát, 2. Fobia, 3. Echoes
Firma roku: 1. MetalGate, 2. Obscure Promotion & Brutal Assault Agency, 3. Magick Disk Musick

Potěšení roku: dokumentární zpověď Jiří BigBoss Valter – Vzpomínky na hovno
Zklamání roku: zemřel publicista Vojtěch Lindaur

Galerie legend:
poprocková legenda Lucie
pubrocková legenda Jasná páka & Hudba Praha
heavymetalová legenda Titanic