Apollo ocenilo intimní minimalismus dua Kalle

Cena Apollo za rok 2017 byla předána 8. března 2018 v pražském Paláci Akropolis. Historicky sedmé ocenění tohoto názvu patří táborské dvojici Kalle za album Saffron Hills.

Jak říká hudební publicista Karel Veselý, „Kalle na své druhé desce přivedli k dokonalosti svůj zvuk postavený na intimní výpovědi a maximálně účelném nástrojovém minimalismu. Poslouchat Saffron Hills je jako vstoupit do utopického světa, v němž už zvítězila láska."

Jeho kolega z úzké poroty ceny Apollo a šéfredaktor měsíčníku Full Moon Michal Pařízek dodává, že „táborská dvojice Kalle vždy odzbrojovala naléhavostí a intimitou, jejich nové album je výrazně propracovanější a dotaženější než úspěšný debut, který zaujal mimo jiné nestrojenou odvahou i jistou dávkou naivity. S albem Saffron Hills Veronika Buriánková a David Zeman dospěli, se svým unikátním zvukem a dalšími přednostmi zde pracují mnohem důmyslněji a chytřeji, aniž by přitom přišli o své mimořádně bezprostřední a křehké kouzlo.“

Kalle zvítězili v konkurenci sedmi nominovaných, k nimž dále patří Cold Cold Nights s albem (The) Last Summer, Fiordmoss s nahrávkou Kingdom Come, J.A.R. a jejich Eskalace dobra, Kapitán Demo tvořící Bez klobouku Boss, Role s deskou Rána a Wild Tides činící své Sbohem & šáteček. Všichni jmenovaní s výjimkou Fiordmoss na udílení živě zahráli. Cenu Apollo vítězům předal její loňský držitel, tedy hudebník Ondřej Holý alias dné.

Dokument o letošním ročníku ceny Apollo bude odvysílán 23. března na ČT art.