Alternativa 2018: Svérázně. Ekologicky. Kvalitně.

Stává se z toho pěkná tradice. Na začátku října přiveze Lunchmeat velká jména současné náročnější elektroniky, o měsíc později zaloví Alternativa v experimentálnějších vodách.

Letos se hlavní program odehrává kompletně v MeetFactory, což ukazuje na další vývoj od série koncertů po skutečný festival, a dramaturgie je opět svérázná v nejlepším smyslu. Mimo čistě hudebních aspektů je třeba ocenit, že festival jako jeden z mála uvažuje o dopadu, kterou bude mít jeho pořádání na přírodu, což se kromě organizačních záležitostí viditelně projeví v propagačních předmětech – grafika festivalu je tištěná na trička z druhé ruky.

Festival bude během tří večerů směřovat od ticha k hluku, tahle cesta ale nebude nijak přímočará. Paradoxně nejvýraznější přitom bude první, „nejtišší“ večer. Australan Oren Ambarchi si nejprve vybudoval zcela svébytný výraz založený na pointilistické ambientní kytaře, aby si následně vyzkoušel experimenty od krautrocku po komorní kompozici. Jeho živé sety zúročují zkušenosti z kolaborací s lidmi jako Stephen O'Malley nebo Keiji Haino a integrují různé polohy do jednoho celku. Vzácný set zahraje polský projekt Stara Rzeka, který si získal jméno úspěšnou fúzí folku, black metalu, elektroniky a dalších vlivů, hromadné ticho předvede těleso Insub Meta Orchestra založené švýcarskými mágy Cyrilem Bondim a d’incisem. Aby to nebylo jednoduché, zahraje také industriálně dubový pražský projekt Dead Pigeon Dub v nejlepším duchu Techno Animal, navíc s analogovým VJingem Escher Fucker.

Hlučnějším večerům budou dominovat deathindustriální poryvy Pharmakon a celá škála vedlejších projektů známých jmen. Nesmírně vynalézavý bubeník Tony Buck z The Necks se představí s Magdou Mayas v projektu Spill, saxofonista Mats Gustafsson z Fire! se sejde s kytaristou Martinem Siewertem z Radian a turntablistou jménem dieb13 pod hlavičkou Fake the Facts. Od projektu ?Alos, za kterým stojí Stefania Pedretti z OvO, čekejme hudební šamanismus, druhý největší masakr dostaneme od slovenského dua Shibuya Motors, které doplní bubeníci Didi Kern a Balász Pándi. To, že Pándi hrává s hlukovým guru Merzbowem, by mělo být dostatečnou zárukou. V záloze pak čekají tuzemští klasici hlučení na rockové nástroje Microvomit nebo temná elektronika Niny Pixel.

fotografie: Anna Baštýřová