Æthenor – En Form for Blå

Improvizace jako rituál
2011
VHF Records
54:28 (7 skladeb)
experimental/ambient/noise
www.myspace.com/aethenor

Æthenor jsou do jisté míry alternativní all-star: vedle Stephena O'Malleyho ze Sunn O))) a Daniela O'Sullivana se v kapele potkali ještě vousáč Kristoffer Rygg (Ulver) a elegán s příznačným jménem Steve Noble.

Právě poslední jmenovaný bubenický virtuóz a improvizátor (na fotografii, která mimochodem vznikla v Praze po jejich koncertu v prosinci 2010, uprostřed) vnesl do tvorby kapely nové, nečekané momenty. I když vyzdvihávat jen jeho by nebylo spravedlivé – celá tvorba Æthenor je totiž impozantním záznamem vířící imaginace.

Aby nedošlo k nedorozumění: „En Form for Blå“ je nahrávkou, která vyvěrá z dědictví dávných experimentátorů jako Pärson Sound a notuje si třeba též s japonskými hlukaři. Komunikace mezi nástroji (kytara, bicí, klávesy, elektronika) zde není ani v nejmenším harmonická, ovšem ani rozháraná. Æthenor ignorují harmonie, ale mají cit pro kompozici. Místy zachází až do musique concréte či hlukové abstrakce.

Hudba, která nezachycuje posluchače melodickými háčky, to nemá jednoduché a Æthenor si to ještě znesnadňují tím, jak nervní je vyznění jejich hudby. Když si ale takový přístup pustíte k tělu, nelze si nevšimnout ucelenosti metody. Ta je rozhodně rozpoznatelná, nezabraňuje to ale prvořadému okouzlení z kreativního procesu, jehož jsme svědky. Slovo „podbízení“ je přímým opakem toho, co dělají – když už bych se pokoušel hudbu Æthenor nějak vnutit, pak snad slovy jako „mystično“ nebo „rituály“.

Skladby žijí vždy pro daný moment, cílem není vytváření nálad, ale získání posluchače obnaženou nervní kompozicí. Æthenor (opět) stvořili neustále poutavý tok nápadů a velmi přítomnou hudbu, která ale neví, co je to vlezlost.