A Newborn Riot of Dreams – The Preservation of Links

Skromný rozsévač rovnováhy
2012
Lokal Rekorc
12'' (8 skladeb)
minimalistický rock/folk/ambient
http://anewbornriotofdreams.bandcamp.com

Pro docenění sólového debutu Jonathana Krolla není třeba znát jeho minulost ani kapelu Chokebore, z níž (podobně jako Troy von Balthazar) vzešel. „The Preservation of Links“ totiž neprodává slavné jméno, ale hudba natolik osobitá, že není střední cesty při jejím přijetí. Album neztrácí čas s nadhazováním žánrových či melodických vábniček a také díky tomu vyznívá neuvěřitelně autenticky a „čistě“.

Kdybychom přece jen museli desku žánrově přiblížit, mohli bychom mluvit o instrumentálním, minimalistickém či alternativním rocku, přičemž poslední ze zde uvedených slov je asi i to nejvíc zavádějící. Debut A Newborn Riot of Dreams je lepší vnímat spíše jako hudbu, která nálady zachycuje i vytváří a nepotřebuje při tom žádné okaté krás(k)y. Devizou je spíše nenápadnost a taky nesmírná pokora, v čemž album souzní třeba s folkovými deskami Scotta Kellyho (Neurosis) nebo Mika Scheidta (YOB).

„Prostě čistá práce a srdcová záležitost.“

Kytarově ambientní kouzlení může zaujmout i ctitele netradičních „kytarovek“ či vyznavače nočních nálad v duchu Bohren und der Club of Gore. Pokud by pak u některých („Party Dress“) kytarových hrátek přišla na mysl space-rocková okouzlení, je nutno jedním dechem dodat, že tenhle vesmír je malý, intimní a zbavený veškeré opulence. Žádné pulzující modré kvasary namyšlených virtuózů, spíše nenápadné béžové kuličky, s nimiž stvořitel cvrnká z rohu do rohu.

Jak je patrné z výše řečeného, tahle deska je až příliš osobitá a niterná, než aby šlo kterékoliv přirovnání brát za úplně směrodatné. Stejně tak platí, že ačkoliv jsou některé skladby postaveny na lehce hypnotickém opakování motivů, nestojí za albem jakákoliv metoda, neřku-li žánr. Prostě čistá práce a srdcová záležitost.

Lokal Rekorc
„Chceš vydávat desky, ale nechceš, aby se ti pod postelí válely desítky neprodejnejch krabic? Bojíš se velkýho provaru? To my všichni,“ píše se na webu Lokal Rekorc. Tento „sdílený label“ je jednou z aktivit iniciovaných Adamem Nenadálem (Aran Epochal, Gnu, kolektiv Silver Rocket), který umožňuje na světlo světa deskám pomocí „sběru“ financí na vybraná alba, vždy na základě ukázek a důvěry. „The Preservation of Links“ je prvním vinylem pod touto hlavičkou.

Pomiňme tedy i my pokusy o přirovnání. „The Preservation of Links“ je totiž jedinečná nahrávka, něžná až relaxační, ovšem zároveň udržující bdělost a bystrost posluchače. Při veškeré instrumentální askezi se nevemlouvá a nechává, ať se nálady vkrádají nenápadně a bez pobízení, podobně jako když máme okno otevřené do lesů a luk, které tak nemůžeme ignorovat, a které dotvářejí atmosféru domova, i když nevytáhneme paty ze dveří. Jako taková si může dovolit být konejšivá bez zbytečné plačtivosti a navozovat i prohlubovat klid bez náznaku pohodlného kýče. Snad jen skladba „Some Dessert“ jako jediná víří trochu nervozity a dává ptáčkovi z přebalu desky důvod k jeho mírně nakvašenému výrazu.

Pokud by výše zmíněná skladba „Party Dress“ zvládla zaplnit svými tóny menší klub, pak ty zbylé rozsévají nálady po menších prostorách. Protože není nutné vznášet se rovnou do oblak, když je tak opojné nechat mysl proudit po místnosti. Malé a útulné, takové, do jaké se uchylujeme, když chceme zažít zvuk čistých tónů i praskajícího gramofonu.