Recenze vinyl

Brněnská legenda Insania po více než třech letech zcela chvályhodně zapálila dům a porazila strom, zabít syna se však neodvážila a proto alespoň zplodila hovado. Tím je osmé podvratné album, vybavené sice gramaticky záměrně chybným názvem, ale také velmi pěkným obalem, kterýžto vyniká nejen v kompaktní, ale hlavně vinylové podobě.

Kittchen patřil v roce 2013 mezi nejskloňovanější jména na české hudební scéně, spíše však mezi těmi, kteří se o hudbu aktivně zajímají, jak to symbolicky završují četné nominace na všemožné myslitelné hudební ceny. A kdyby to byli právě hudebníci jako on, o kterých by se houfně mluvilo i v rámci, řekněme, mainstreamu, bylo by krásně na zemi.

Esazlesa jsou poněkud záhadnou kapelou, od níž vzdálený pozorovatel vnímá nejen četné nahrávky, skvělé videoklipy a zahraniční turné, ale také období větší či menší nečinnosti. Již dříve vybudovaná výrazná pozice na scéně je ale stvrzována každým titulem.

Rožnovští Uštkni znějí jako ten nejlogičtější možný důsledek odvěkých vývojových tendencí naprosto specifické lokální scény, vytvořené hlavně okolo kapel Complicité Candide, Innoxia Corpora a Telefon, potažmo veškerého dění kolem proslulého klubu Vrah.

Někdejší experimentátoři Table – jinak duo Dominik Gajarský a Roman Štětina – se rozhodli se změnou přístupu a stylu i pro změnu názvu. Jako Palermo se přiklonili k melodickému a hodně vyklidněnému syntetickému popu, jehož nálada ale skrývá více, než pouhou iluzi introvertnosti. Nejen proto, že vztah s introvertem ještě neznačí nudu.

Reporty

Bez pičičand do extáze
My jsme jedna rodina
První mezi rovnými