Perex obrázek

Esoteric – Paragon of Dissonance

Název

Esoteric – Paragon of Dissonance

Infobox

2011
Season of Mist
94:11 (7 skladeb)
funeral doom
www.esotericuk.net

Hodnocení

8 / 10

Nadpis

Když záleží na čase

Perex text

Vydání nových Esoteric je vždycky svátek, poslech alba rituál. Málokterá kapela se dokáže takto zarputile držet svého kopyta, aniž by to zavánělo vyčerpáním anebo zbytečným tradicionalismem. Ultrapomalý doom není žánr, v němž by se dalo bůhvíjak manévrovat, Britové ale přesto dokazují, že i v mantinelech se dá krasobruslit. Zvlášť když jste si je nastavili sami.

Text

Ponurý doom metal, jaký vcelku proměnlivá sestava okolo Grega Chandlera křesá už více než dvě dekády, dovádí daný žánr do důsledků a zároveň obratně zkouší jeho možnosti. Čas a jeho prožití jsou zde důležitější než virtuozita, což ovšem pranic nemění na tom, že je tvorba Esoteric prokomponovaná do posledního detailu. Ve své hudbě upoutávají náladami, ne jednotlivostmi, kterými by šálili posluchače – a díky tomu, jak zručně je zvládají navozovat, by jejich alba mohla trvat vlastně nekonečně dlouho.

Esoteric si rozhodně stojí za svým (žánrem), zároveň se ale dokáží pohybovat – spíše do stran, než kupředu. „Paragon of Dissonance“ je tak stejně hutné a sofistikované album jako minulé „The Maniacal Vale“, zároveň je ale o kus vzdušnější. Jako kdyby se do jejich hudby vkrádalo něco optimismu, ja