Perex obrázek

Alright the Captain – Conversational Skills for the Socially Anxious

Název

Alright the Captain – Conversational Skills for the Socially Anxious

Infobox

2013
vlastní náklad
16:32 (5 skladeb)
math post-hardcore
http://alrightthecaptain.bandcamp.com

Hodnocení

8 / 10

Nadpis

Plnou parou vpřed

Perex text

Již delší dobu si kladu otázku, co bude po tolik skloňované „posthudbě“. Víme, na co navazují a odkazují postrock, posthardcore nebo postmetal. Ale jak bude vypadat kytarová hudba po těchto žánrech? A budeme ji označovat „post-post-rock“? Na tyto a obdobné otázky se někteří snaží odpovídat svou hudbou. Tak jako Alright the Captain.

Text

Debut této anglické skupiny z Derby se nesl v intencích post žánrů a experimentování s nimi. Nové EP „Conversational Skills for the Socially Anxious“ se je snaží překročit, místy penetrovat a jindy pro jistotu úplně zničit. Nebudu lhát, EP není dokonalé a místy zůstává věrno debutu, zvláště pak v songu „Snake Tits“, který je plný technických vyhrávek, středního tempa a experimentování s nástroji.

Na druhou stranu, zbylé čtyři skladby se snaží od debutu odpoutat, byť je s ním spojuje styl hraní (charakteristický Toddův hammering na basu) anebo použití efektů. Velmi se však posunula produkce. „SNIB“ byl zvukově přijatelný, EP má podle mého názoru trochu problém s dynamikou, ovšem daleko lépe zachycuje energii živých vystoupení kapely. Také finální mastering je jiný a hudbě to přineslo větší pocit agrese či dojmu DIY, aniž by ale šlo na koleni zbastlenou nahrávku.

„Alright the Captain hrají ve třech, ale znějí jako několikanásobně početnější ansámbly.“

Co se týče nápadů, Alright the Captain konečně naplno odkryli karty. „Conversational Skills for the Socially Anxious“ je melodičtější než jeho předchůdce, skoro až písňový s jasnou pointou a gradací skladeb, jen chybí vokál (což ale rozhodně není na škodu). Zároveň je daleko experimentálnější a vynalézavější v používání nástrojů a efektů.

Alright the Captain hrají ve třech – kytara, basa, bicí –, ale pomocí důmyslného využití smyčkování