Sumac, Oxbow a Inter Arma slibují možný koncert letošního jara

Nová kapela Aarona Turnera (Old Man Gloom, Mamiffer a dříve Isis), návrat prostopášníků Oxbow a jako bonus barvitá temnota americké kapely Inter Arma. Už víte, kde budete ve čtvrtek 20. dubna?

Tohle je spojení, jaké se neodmítá. Američtí Oxbow se zakrátko vrátí s ve všech ohledech výjimečným albem Thin Black Duke a nikoliv náhodou se tak stane na labelu Hydra Head, za nímž stojí, ano, Aaron Turner. Dlouhé roky neaktivní vydavatelství právě s touto deskou znovu ožívá (a v červnu na něm vyjde i novinka tokijských Endon) a Turner teď navíc vyrazil na společné evropské turné právě s Oxbow.

„Obě kapely posunuly vnímání riffu a práci s ním na nový level, obě mají na kontě nová alba, obě patří k těm, které v Česku možná zase nějaký čas neuvidíme,“ píší pořadatelé o Sumac a Oxbow. Pokud máte v paměti Isis coby tak trochu postmetalové elegány, se Sumac se možná malinko spálíte – ale bude to krásné. Jejich pojetí tvrdých kytar je totiž o kus ukrutnější. Loňská deska What One Becomes (label Thrill Jockey) je jasným důkazem.

A pak tady máme Oxbow s nevyzpytatelným bijcem Eugenem S. Robinsonem v čele. U Oxbow nikdy nevíte, jestli za rohem číhají houslistky nebo rvačka. „Oxbow je bolest; pořádně hlasitá bolest.“ Ale taky opojení a hudba, která bystří smysly na mnoho způsobů. Průsečík The Birthday Party a Unsane, o kterém píší pořadatelé, na nové desce doplňují ještě další vlivy. V podání Oxbow i ukolébavky probouzejí.

Trojboj Sumac – Oxbow – Inter Arma se odehraje ve čtvrtek 20. dubna v pražském Futuru. Ke vstupenkám se v předprodeji dostanete třeba tadyhle. Na místě budou stát čtyři stovky.